Twój partner bardziej Cię męczy niż daje poczucie bezpieczeństwa? Masz wrażenie, że Twój związek nie jest udany i nie potraficie się dobrze komunikować? Zobacz, jak możesz nad tym pracować.
1. Poznaj swojego partnera
Wiedza na temat partnera to bardzo ważna kwestia, ale powinno za nią iść zrozumienie i akceptacja. Jeśli więc coś Ci w partnerze przeszkadza, zastanów się nad dwoma rzeczami:
1) Czy tak jest od początku?
– jeśli tak, z jakiego powodu to znosiłaś_eś i wciąż znosisz?
– jeśli nie, to kiedy dlaczego zaczęło Ci to przeszkadzać?
2) Czy to dla Ciebie bardzo istotne?
– jeśli to bardzo istotne, to dlaczego?
– czy da się to zmienić?
– jeśli nie da się tego zmienić, to co możesz zrobić?
– jeśli to nieistotne, daj sobie z tym spokój
2. Pozwól mówić i naucz się słuchać
Odłóż domysły na bok. Przestań zakładać, że znasz partnera_kę lepiej, niż on_a siebie sam_a. To nieprawda. Daj szansę opowiedzieć o sytuacji, wyjaśnić. Słuchaj do końca wypowiedzi i reaguj adekwatnie do tego, co usłyszysz, a nie własnej interpretacji słów i zachowań partnerki/partnera (bo przecież „swoje i tak wiesz”).
3. Pomyśl, zanim coś powiesz
Dotyczy to głównie krytyki i etykietowania. Jedyny efekt, jaki uda Ci się osiągnąć, oceniając partnera_kę, to wywołanie w złości i wzbudzenie agresji. Żadnemu z Was nie przyniesie to najmniejszej korzyści, spowoduje niepotrzebne spięcia.
4. Unikaj rozkazów
Zamiast używać władczych, bezosobowych zwrotów – formułuj komunikaty, jakie sam_a chciał(a)byś usłyszeć. Porzuć myślenie, że prośby są upokarzające lub umniejszają znaczenie wykonania. To tylko przekonania.
5. Przestań upominać i wypominać
Trudno sobie wyobrazić gorsze rzeczy w relacji partnerskiej, niż przypominanie negatywnych cech i zachowań, niewykonanych obowiązków czy wracanie do przeszłych błędów partnera_ki. Jeśli oboje chcecie się dobrze czuć, warto skupiać się chwili obecnej.
6. Pamiętaj o poczuciu humoru
Umiejętny żart z wyczuciem rozładuje nawet najbardziej napiętą sytuację. Kiedy dojdzie do tego uśmiech i miły gest – koniec sporu niemal gwarantowany ;)
7. Przyznawaj się do błędów
Porażki i błędy zdarzają się każdemu z nas. Jednak rzadko kto otwarcie potrafi się do nich przyznać. Tymczasem to bardzo cenne w każdej relacji, od tej ze sobą, poprzez związki, aż do relacji Ty-obcy. Umiejętność brania odpowiedzialności to dowód dojrzałości i siły osobowości, który dobrze rokuje w radzeniu sobie z konfliktami.
8. Chwal
Pochwał nigdy nie za wiele, o ile są sensowne i adekwatne do sytuacji. Pamiętaj, że dobrze wypełnione obowiązki również na nie zasługują, choć być może wydają Ci się one oczywistością.
9. Bądź dyplomatą
W sprawach istotnych używaj racjonalnych argumentów. Odłóż na bok emocje, a jeśli to niemożliwe, informuj o nich partnera w formie tzw. komunikatów ja (np. Kiedy jedziesz tak szybko, czuję się zagrożona; Złości mnie, kiedy nazywasz mnie głupkiem).
10. Stosuj przyjazne komunikaty niewerbalne
Przytulaj, głaskaj, obejmuj, całuj. Używaj odpowiedniego tonu i głośności wypowiedzi. Patrz na partnera, kiedy do niego mówisz. Nie groź, a już na pewno nie wymachuj rękoma czy przedmiotami.
A może masz własne sposoby na udaną komunikację w związku? Podziel się nimi!
Jeśli masz trudności w rozmowach z partnerem lub często się kłócicie, może warto porozmawiać w obecności specjalisty?