Słowa Kocham Cię zawsze warto mówić bliskim, a już na pewno dzieciom. Nie jest to jednak jedyne zdanie, które Twoje pociechy chcą słyszeć jak najczęściej. Miłość, szacunek, zaufanie czy bliskość można okazać na wiele różnych sposobów. Jakich?

1. Wierzę, że Ci się uda / dasz radę

Dla dziecka znaczy to o wiele więcej, niż tysiąc rad typu „Zrób to tak czy owak”. W dodatku dzięki tym słowom otwieramy drogę do dyskusji na temat tego, jak dziecko ocenia własne możliwości i dlaczego oraz stwarzamy okazję do cennej rozmowy na temat uczenia się na błędach.

2. Nie poddawaj się

Wytrwałość i cierpliwość to niezwykle przydatne umiejętności. Warto jednak podkreślać, że nie oznaczają one uporu za wszelką cenę, lecz raczej elastyczność i otwartość na nowe rozwiązania i strategie.

3. Trening czyni mistrza

Dzięki tym słowom uświadamiamy dziecku, że nikt niczego nie umie bez wysiłku i ćwiczeń. Nawet talent nie jest wystarczający, by zagwarantować nam sukces.

4. Każdy, nawet mistrz, zaczynał od początku

Dzieciom często wdaje się, że jeśli ktoś coś potrafi, tak było od zawsze. Warto uświadamiać je, że to nieprawda. Gdyby każdy rezygnował z aktywności, bo nie czuje się w niej pewnie – świat byłby pozbawiony ekspertów.

5. Człowiek uczy się na błędach

Dobrze, by nie był to pusty frazes, ale rzeczywisty pogląd wspierany przykładami z życia. Gdy dziecko popełni błąd, rozmawiaj o tym, jakie wnioski może z niego wyciągnąć na przyszłość: co poprawić, na co poświęcić mniej czasu i dlaczego.

6. Porażka to nie koniec świata

Czasem dziecku wydaje się niesprawiedliwe, czy wręcz podłe, że świat kręci się dalej mimo, że ono samo mocno coś przeżyło. Zdarza się, że nie wyobraża ono sobie dalszego funkcjonowania. To bardzo obciążający sposób myślenia i warto pracować nad jego zmianą np. poprzez modelowanie, tj. reagowanie w prawidłowy sposób czy rozmowę o przyczynach i skutkach zdarzeń, przyjmowaniu konsekwencji, braniu odpowiedzialności zamiast poczucia winy, a także planowania konstruktywnych rozwiązań.

7. Jesteś bezpieczny i kochany

Dzieci dość szybko zaczynają odczuwać lęk przed różnymi obiektami. Już pięciomiesięczne niemowlę zaczyna bać się obcych. Półtoraroczne dziecko woli zasypiać przy świetle, zaś większość pięcio-sześcioletnich dzieci kładąc się spać obawia się, że nie obudzi się następnego ranka. Zapewnianie o tym, że dziecko może czuć się bezpieczne i jest kochane – nie tylko słowami, ale także zachowaniem – pomaga mu w stawieniu czoła lękom i niepokojom. Zaspokojona potrzeba bezpieczeństwa to warunek psychicznego dobrostanu.

Nie bójmy się uczuć i mówmy o nich otwarcie, a nasze dzieci będą szczęśliwsze i zdrowsze.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.