W szpitalu, ludzie bywali różni.
Jedni przyszli się leczyć, inni zostali przysłani przez rodzinę, jeszcze innych przywiozła policja. Ale kiedy ktoś trafiał na tzw. III odcinek, w zasadzie niewiele różnił się od „normalnie” funkcjonujących ludzi. Gdy pobyt dobiegał końca, pacjenci mieli przeróżne uczucia. Przeważnie się cieszyli, ale gdzieś w środku czuli ogromny strach. Przed czym? To oczywiste, zresztą, sami o tym mówili. Mianowicie był to strach przed tym, że TO, co ich tu przywiodło powróci. Niestety, często uzasadniony… Ale nie tylko przed tym. Obawiali się jeszcze tego, czego obawia się (niestety…) każdy z nas, bo to gdzieś w głowie siedzi, u jednych mniej, u innych bardziej, aż do skrajnej obsesji uniemożliwiającej sprawne funkcjonowanie. Tak – „co ludzie powiedzą”?… „Wyśmieją mnie, uznają za wariata”.
A kim jest wariat?
Oto, co mówi Słownik Języka Polskiego:
1. pot. «osoba chora psychicznie»
2. pot. «osoba postępująca nieobliczalnie lub bezsensownie»
To straszne… Osoba chora psychicznie to kto? Chora na co? Jak się zachowuje?…
Nic dziwnego, że tak wielu wstydzi się pójść do psychologa czy psychiatry, przedkładając ten wstyd i strach nad lepsze życie. Nawet, jeśli nie jest się „chorym psychicznie”, a ma problemy, które chętnie skonsultowałoby się ze specjalistą, włącza się myślenie:
korzystam z usług psychologa/psychiatry –> jestem chory psychicznie –> ludzie uznają mnie za wariata, nieudacznika
Warto jednak zastanowić się, co jest ważniejsze: Twoje zdrowie, czy opinia innych.
Jeśli jesteś chory lub tak podejrzewasz, regularna TERAPIA jest niezbędna, by poprawić Twoje funkcjonowanie.
Jeśli jednak chwilowo znalazłeś się w kryzysie, trudnej dla Ciebie sytuacji lub po prostu czujesz, że potrzebujesz pomocy w tym momencie – możesz skorzystać z pomocy psychologa bez wychodzenia z domu w ramach:
– wizyty domowej
– rozmowy telefonicznej
– rozmowy Skype (z wideo lub bez)
– emaila
Jak?
Szczegóły są TUTAJ.
Zapraszamy!