Jesteś w ciąży i nie masz ochoty się kochać? Dobrze zastanów się dlaczego, bo wiele tracisz. Uważasz, że ciąża to nie czas na seks? Masz niczym nie uzasadnione poczucie winy wobec dziecka? Zapomnij o tym wszystkim! TO właśnie jest TWÓJ, Wasz czas.

Nie będąc w ciąży wystarczająco psujemy sobie seks stresem spowodowanym różnymi czynnikami, wśród których ważne miejsce zajmuje lęk właśnie przed ciążą. I to po obu stronach. Do tego dochodzą jeszcze niedogodności związane z różnymi formami antykoncepcji, które w ciąży znikają.

Ponadto polepsza się ukrwienie narządów płciowych, więc doznania są zwykle o wiele intensywniejsze niż normalnie, a lubrykacja (wydzielanie śluzu) bardziej obfita. Orgazmy bywają różne – jedne kobiety nie widzą różnicy, inne twierdzą, że są lepsze. Jedno jest pewne – hormony wydzielane w trakcie szczytowania napełniają radością nie tylko Ciebie i partnera, ale również… dziecko. Tak, tak, tutaj również sprawdza się zasada: Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko. Na początku ciąży nie ma znaczenia, w jakiej pozycji uprawiasz seks, ale kiedy brzuszek zaczyna rosnąć, a piersi stają się obrzmiałe lub bolesne, stosuj pozycje, dzięki którym unikniesz ucisku tych miejsc. Najodpowiedniejsze są:

– na jeźdźca siedzące lub półleżące

– tylne

– tylne na boku

– na pieska

– i inne, w których jedno leży, drugie siedzi lub klęczy

Oraz wszelkie te, w których jest Wam wygodnie. Może warto wykorzystać ten czas na eksperymenty? Stół? Krzesło? Łazienka? Be creative! :)

WAŻNE !!!

Jeśli Twoja ciąża jest zagrożona lub lekarz z jakiegokolwiek powodu zabronił Ci seksu, zastosuj się do jego rad!

Jeśli w trakcie stosunku odczuwasz ból, którego nie odczuwałaś wcześniej lub pojawia się krwawienie czy też silne skurcze – koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Jeśli przez całą ciążę i/lub długo po porodzie (kilka miesięcy) nie masz W OGÓLE ochoty na seks lub masz znacznie mniejsze libido w stosunku do czasu sprzed ciąży czy wręcz odczuwasz wstręt wobec seksu – zgłoś się z tym do ginekologa i/lub psychologa.

Seks w ostatnich 2 tygodniach (orientacyjnie) od terminu porodu może wywołać skurcze o sile wystarczającej do wywołania szybszego porodu nawet, jeśli Twoja ciąża nie jest nim zagrożona.

Dobrej zabawy!

 


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

245 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.